Gitzo Mountaineer GT1532 to uniwersalne statywy wykonane z włókien węglowych i magnezu. Charakteryzują się niewielką wagą oraz wysoką stabilnością. Wykonane są w klasycznym stylu z materiałów o najwyższej jakości. Model Gitzo Mountaineer w 1994 roku był pierwszym na świecie statywem wykonanym z włókien węglowych. Dzisiaj, po 20 latach, jego nowa wersja wciąż stanowi niedościgniony wzór dla innych producentów.
Główne cechy statywu Mountaineer to nogi wykonane z materiału Carbon eXact. Technologia ta optymalizuje układ włókien w poszczególnych sekcjach statywu zwiększając sztywność dolnych, cieńszych sekcji. Zmniejszono także różnice średnic pomiędzy poszczególnymi sekcjami nóg, dzięki czemu ostatnia, dolna sekcja jest o 22% grubsza. To wszystko powoduje, ze cała konstrukcja jest jeszcze sztywniejsza i zapewnia niespotykaną dotąd stabilność aparatu. Zaciski G-lock to znak firmowy firmy Gitzo. Działają na zasadzie im większy nacisk, tym większa siła blokowania (Gravity Lock). Ulepszona wersja G-lock Ultra zastosowana w nowym modelu Mountaineer sprawia, że ich użytkowanie jest jeszcze wygodniejsze. Zaciski chodzą płynniej, ciszej oraz działają jeszcze pewniej. Mechanizm jest też teraz bardziej odporny na przedostawanie się zanieczyszczeń (piasek, pył itp.). System platformy do mocowania głowicy został także zmodyfikowany. Umieszczono pod nim pierścień, który służy do szybkiego odpinania kolumny centralnej. Pozwala to na błyskawiczne rozstawianie statywu tuż przy ziemi.
Modele Mountaineer, zostały podzielone na cztery serie: 0, 1, 2, 3. Każdą z nich charakteryzuje inna grubość nóg oraz maksymalny udźwig. Producent umożliwia również wybór między wersją trzy lub cztero-sekcyjną oraz w przypadku serii 2 i 3 wersją „Long”, która polecana jest dla wyższych osób. Najpopularniejsze modele występują także w gotowych zestawach z głowicami.
Model GT1542 posiada 3 sekcje oraz jest przedstawicielem serii 1. Polecany jest dla aparatów z obiektywami o ogniskowej 135 mm (maksymalnie do 200 mm). Statywy Gitzo produkowane są w 100% we Włoszech. Każdy z egzemplarzy przechodzi serie restrykcyjnych kontroli, aby zapewnić maksymalną trwałość i wydajność.